GoodGame Empire


recenze hry GoodGame Empire

Ujměte se kočírování rozkvétající středověké říše. Pokud jste se někdy alespoň trochu zajímali o středověk a válečnictví té doby, pak je hra od autorského týmu Goodgame Studios tou pravou pro vaše potěšení. Ale ani když nepatříte mezi nadšené fanoušky historie, Empire by vás neměl minout, protože se jedná o poměrně pěknou hru, o čemž se něco bližšího dozvíte na následujících řádcích. Přivítá vás starý vojevůdce, který vám bude k dispozici a přidá pár rad a úkolů. Přesně následujte všechny instrukce, jež na obrazovce uvidíte přehledně zobrazeny a upozornění na ně provede barevná šipka, takže je s určitostí nepřehlédnete.

Hned na začátku dostanete příležitost zaútočit na sousední hrad Darkwall, kde sídlí nepřátelská postava. Pomocník je opravdu zkušený a má skvělý nápad, jak zaskočit protivníka. Poslechněte ho a vydejte se vstříc první bitvě. Po vítězném tažení se můžete honosit titulem rytířem a ovládáte svůj první hrad. Následuje výběr barev a postav pro nově získaný erb. Ani poté vás pomocník neopustí a krásně vám ukáže veškeré základní prvky hry, které později využijete. Můžete stavět různé budovy, ale je jasné, že postavení každé budovy bude určitou dobu trvat. Ze začátku se jedná o zanedbatelný časový úsek, jenž se ale postupem času bude stále více prodlužovat. Za zdárné plnění úkolů dostáváte různé odměny a také máte možnost zlepšovat svojí úroveň.

Možnost stavění nových objektů si odemykáte postupně, protože do začátku nedostanete všechny. Budovy můžete také zlepšovat, ale většina zlepšení bude dostupná opět až od vyšších úrovní. Na stavbu a rozšiřování potřebujete určitý počet surovin, které také musíte těžit, jinak by vaše panství nemohlo fungovat. Kromě obyčejných výrobních budov ale musí každý správný hradní pán myslet též na obranné objekty. K tomu slouží palisády a vycvičit se v kasárnách musí dostatečný počet zručných bojovníků, jinak by mohla nepřátelská armáda kdykoliv vpadnout a vyplenit chráněné území. Všechny potřebné informace o úrovni, počtu zkušeností, stavu zlaťáků a rubínů uvidíte přehledně zobrazené v levé části herní obrazovky. Další nutné informace najdete nahoře uprostřed a jedná se o počty základních surovin, vojska nebo populace. Rubíny se platí určité akce jako třeba předčasné dokončení budov a jedná se o jakési drahocenné platidlo, které si lze dokoupit za reálné peníze. Pokud by ale hráč nechtěl nic za skutečné finance nakupovat, hra ho nenutí, protože se klidně dá pokračovat i bez toho.

Graficky hra vypadá opravdu moc pěkně, což ale může zároveň znamenat určitý problém, protože tím pádem má vyšší nároky na počítač a ty slabší tak nemusí stíhat. Hra je v českém jazyce, jak je dobrým zvykem u autorského týmu Goodgame Studios. Škodou ale jistě je, že již v úvodním proslovu najdeme gramatickou chybu. Naučit se ovládat hru by vám nemělo trvat dlouho díky úvodní výuce, která vás naučí základům všech činností, s nimiž se setkáte. Hraní doplňuje příjemná odpočinková hudba a perfektně ladí s celkovým pohledem na hru. Pokud chcete nějaký konečný verdikt, pak můžeme říct, že hra Empire patří jednoznačně mezi nejlepší hry, jaké dosud Goodgame Studios dokázali vytvořit a neměl by si jí nechat ujít nikdo, koho baví onlinové hry podobného ražení.