GoodGame Cafe


recenze hry GoodGame Cafe

Chtěli byste si zařídit vlastní obchod a obsluhovat v něm zákazníky? A což takhle kavárna, ta by se vám nelíbila? Autorský tým Goodgame Studios si pro vás připravili jedinečnou hru, kde dostanete na starost nově otevřenou kavárnu a musíte se postarat o to, aby prosperovala. A že to nebude úplně jednoduchá mise, zjistíte poměrně rychle.

Na začátku si můžete zvolit, jestli si zahrajete za kuchařku nebo kuchaře, a změnit vzhled podle vlastního vkusu. Až si doděláte všechny potřebné formality, potkáte nápovědu, díky níž se dozvíte všechny potřebné informace. Absolvujete takový krátký kurz, během něhož vám budou vysvětleny základní principy hry. Veškeré dění se točí okolo jídla a hladových zákazníků. První, co se musíte bezpodmínečně naučit, je připravovat lahodné a zajímavě vypadající jídlo. Každá kavárna má vlastní hodnocení nazvané oblíbenost kavárny. Po kliknutí na sporák máte možnost vybírat z celé spousty různých receptů. Ale ze začátku samo sebou nemůžete připravovat úplně všechno, jelikož si jídla musíte postupem času zasloužit a odemknout. Při výběru jídel musíte také dbát na to, kolik porcí se vyrobí a jak dlouho bude celá příprava trvat. V kuchařce se též dozvíte, kolik peněz potřebujete na výrobu jedné porce, kolik zkušeností za přípravu dostanete a jaké suroviny vůbec využijete. Surovin nemáte vždy potřebné množství, takže musíte dokupovat v obchodě s přísadami. Po kliknutí na přípravu receptu se můžete vrhnout ke sporáku, kde potřebujete ještě dodělat pár příprav.

Doba přípravy se klidně může zkrátit, stačí použít speciální zlaté mince, kterých ale máte do hry pouze omezené množství, protože autoři spoléhají na to, že si je dokoupíte a oni něco vydělají. Ani v okamžiku, kdy nechcete do hry investovat žádné peníze, není nutné si je kupovat, povinnost to rozhodně není. Herní interface je zajímavě a přehledně strukturovaný a vždy vidíte, kolik máte zkušeností, kolik jich potřebujete do další úrovně a podobné cenné informace. Jak zákazníci navštěvují vaší kavárnu, odcházejí nadšení nebo naopak zklamaní, čímž získáváte hodnocení. Jakmile dojde jídlo, zákazníci nebudou šťastní, protože se nemohou najíst. Špinavý sporák se musí po použití opět vyčistit a může se začít vařit nanovo.  

Graficky se jedná o relativně pěkně zpracovanou hru, kdy kromě vlastní kuchyně vidíte i kousek okolního světa, což nebývá u her tohoto typu úplně vždy zvykem. Hru doplňuje hudební podkres, který ale samozřejmě v případě potřeby můžete úplně vypnout. To samé lze prohlásit o dalších zvukových efektech. Standardem pro hry od Goodgame Studios je kompletní lokalizace do českého jazyka. V případě potřeby si můžete upravovat herní obrazovku a přibližovat nebo oddalovat si pohled. Po levé straně se nachází herní chat, kde se občas můžete leccos dozvědět. Určitou zarážející nepřesností je název hry a že by se mělo jednat o kavárnu, přičemž hlavní náplní je krmení hladových zákazníků. To ale na celkovém hodnocení nemůže nic změnit, protože se jedná spíše o maličký kosmetický nedostatek, který se vynahrazuje kvalitním zpracováním světa, v němž budete sloužit lidem. Za vyzkoušení hra rozhodně stojí, nemá velké nedostatky a základní verze hry je zdarma, proč si tedy lámat hlavu. Pokud by se vám náhodou hra nelíbila, kdykoliv jí můžete nechat být a pustit se do něčeho jiného.